در حال بارگذاری ...
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان:

برگزاری سی و دومین جشنواره تئاتر سیستان و بلوچستان رضایت بخش بود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در آیین اختتامیه گفت: با وجود همه کاستی ها سی و دومین جشنواره تئاتر سیستان و بلوچستان برگزار شد و این برگزاری رضایت بخش بود.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در سیستان و بلوچستان، سی و دومین جشنواره تئاتر سیستان و بلوچستان با رقابت  9 نمایش از شنبه (28 آبان‌ماه) آغاز شد و آیین اختتامیه این رویداد هنری شامگاه 30 آبان با حضور مسئولان و هنرمندان برگزار شد و برگزیدگان این دوره بر اساس رای هیئت داوران معرفی شدند.

برگزاری سی و دومین جشنواره تئاتر سیستان و بلوچستان رضایت بخش بود

علیرضا سرگزی در آیین اختتامیه بیست و دومین جشنواره تئاتر سیستان و بلوچستان گفت: «در این جشنواره شاهد حضور هنرمندان جوان و پیشکسوتان در کنار یکدیگر بودیم و این مسئله‌ای مهم و قابل‌توجه در این دوره از جشنواره‌های استانی بود و باید آن را به فال نیک دانست

او افزود: «با توجه به توان هنرمندان بومی رفع کمبودهای حوزه هنرهای نمایشی در استان از مدت‌ها قبل آغازشده و امروز به دنبال ایجاد چند پلاتو و سالن نمایش مناسب در شهرستان‌های مختلف هستیم که امید می‌رود با افتتاح و راه‌اندازی آن‌ها شاهد خلق آثاری بهتری از هنرمندان هنرهای نمایشی استان باشیم

انتخاب 9 نمایش از میان 15 کاندید حضور

دبیر اجرایی سی و دومین جشنواره تئاتر سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم گفت: «پس از اعلام فراخوان برگزاری نزدیک به 15 متن به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که درنهایت از میان آن‌ها 9 اثر برای حضور در جشنواره انتخاب شدند و این آثار طی 3 روز برای معرفی به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به رقابت پرداختند.»

سید ابوالفضل هاشمی گفت: «جشنواره امسال هم با همه کاستی‌ها به پایان رسید اما هنرمندان امیدوارند تا در سال‌های آتی کمبودهای حوزه نمایش استان برطرف شوند تا بتوانند در بهترین شرایط آثار بهتری را خلق کنند اما قطعاً رسیدن به این مهم هم نیازمند دیدن نمایش و مطالعه بیشتر از سوی هنرمندان است.»

معرفی آثار برگزیده

در پایان این جشنواره هیئت‌داوران سی و دومین جشنواره تئاتر سیستان و بلوچستان آراء خود را اعلام کرد:

در بخش گریم از محمدرضا عرب، در بخش بروشور از ارسلان اکبری برای طراح بروشور نمایش «کوتوله‌ها»، در بخش نور از حسین برازنده برای نمایش «گاو مرد» و در بخش موسیقی از گروه موسیقی نمایش «مردمان» مرد تقدیر به عمل آورد.

در بخش طراحی صحنه هیئت‌داوران از مهرداد درگی طراح نمایش «آدولف هیتلر» و ریحانه خوش فرمان برای طراحی نمایش «زندگی سگ‌مرده» تقدیر به عمل آورد و رتبه سوم و لوح تقدیر این بخش را به حسین گوهری برای طراحی نمایش «کوتوله‌ها» و رتبه دوم این بخش را به سعید کیخا طراح صحنه نمایش «گاو مرد» اهدا کرد اما کسی را حائز کسب رتبه نخست این بخش نداست و این هیئت در بخش طراحی لباس هم کسی را حائز دریافت مقام معرفی نکرد.

در بخش بازیگری زن هیئت‌داوران سی و دومین جشنواره تئاتر سیستان و بلوچستان جایزه ویژه خود را به سارینا سیاهمردی بازیگر خردسال نمایش «غروب فروغ» اهدا کرد و از سحر کیخایی جوان و فهیمه میری بازیگران نمایش «گلزخم» از زهک به همراه بهار عزیز پور بازیگر نمایش «زندگی سگ‌مرده» تقدیر به عمل آورد و مقام سوم این بخش را مهرنوش رشیدی برای بازی در نمایش آدلف هیتلر، مهسا ذوالفقاری برای نمایش «قضیه اونجوری که به نظر میاد نیست» اهدا کرد و ندا حبیبی بازیگر نمایش «آدلف هیتلر» را نیز حائز دریافت مقام دوم بازیگری زن دانست اما کسی را شایسته دریافت بازیگری اول زن معرفی نکرد.

در بخش بازیگری مرد هم هیئت‌داوران این جشنواره از پوریا جلالوند، مهران گلوی و امیرعلی میری برای بازی در نمایش «زندگی سگ‌مرده»، حمید سراوانی برای بازی در نمایش غروب فروغ، رضا زهکن برای بازی در نمایش آدولف هیتلر و روح‌الله کیخا شهری برای بازی در نمایش «قضیه اونجوری که به نظر میاد نیست» تقدیر به عمل آورد و مرتضی مودی برای بازی در نمایش «گاو مرد» و احسان سالاری برای بازی در نمایش «کوتوله‌ها» را شایسته دریافت مقام سوم بازیگری مرد دانست و آرمین ریگی هم برای بازی در نمایش «آدلف هیتلر» مقام دوم بازیگری مرد را دریافت کرد اما در بخش بازیگری اول مرد هم هیئت‌داوران انتخابی نداشت.

در بخش نویسندگی داوران سی و دومین جشنواره تئاتر استانی سیستان و بلوچستان از منصور فارسی نویسنده نمایش «گاو مرد» تقدیر به عمل آورد و جهت حمایت از نویسندگان بومی هیئت‌داوران از ارسلان محبی نویسنده نمایش «گاو مرد»، سعید بادینی نویسنده نمایش «غروب فروغ» و مهرداد درگی نویسنده نمایش «آدولف هیتلر» تقدیر به عمل آورد اما در بخش کارگردانی این هیئت از مهرداد درگی کارگردان نمایش «آدولف هیتلر» تقدیر کرد و مقام سوم این بخش را مشترک به سعید کیخا برای نمایش «گاو مرد» و حسین گوهری برای نمایش «کوتوله‌ها» اهدا کرد اما کسی را شایسته دریافت مقام‌های اول و دوم این بخش نداست.

درنهایت هیئت‌داوران سی و دومین جشنواره تئاتر سیستان و بلوچستان دو نمایش «کوتوله‌ها» و «گاو مرد» را منوط به اصلاح در بخش‌هایی از موارد به‌عنوان نمایش‌های راه‌یافته استان به جشنواره تئاتر فجر معرفی کرد.
مطالب مرتبط

گفت‌وگو با کارگردان برگزیده جشنواره استان سیستان و بلوچستان

سعید کیخای: پیشکسوتان وارد گود شوند و نسل جدید را تنها نگذارند
گفت‌وگو با کارگردان برگزیده جشنواره استان سیستان و بلوچستان

سعید کیخای: پیشکسوتان وارد گود شوند و نسل جدید را تنها نگذارند

کارگردان نمایش «گاو مرد» گفت: جشنواره امسال نشان داد که استان سیستان و بلوچستان در حیطه نمایش از حضور نسل جدید بااستعداد بهره می‌برد اما پیشکسوتان نمایش باید دوباره پا در گود هنر بگذارند و این نسل را رها نکنند چراکه پرورش جوان‌ترها با بهره بردن از تجربیان بزرگان میسر خواهد ...

|

دبیر اجرایی سی و دومین جشنواره تئاتر سیستان و بلوچستان مطرح کرد:

گلایه جدی هنرمندان از بودجه اختصاصی دولت به هنر

دبیر اجرایی سی و دومین جشنواره تئاتر سیستان و بلوچستان گفت: در بودجه بندی به نظر می آید در بودجه بندی دولت آخرین مرحله اختصاص به هنر و هنرمندان دارد و این گلایه به جد هنرمندان است.

|

داور جشنواره سی و دوم عنوان کرد:

مجتبی رضائی: ورود نسل جدید نوید بخش فردایی متفاوت در تئاتر سیستان و بلوچستان
داور جشنواره سی و دوم عنوان کرد:

مجتبی رضائی: ورود نسل جدید نوید بخش فردایی متفاوت در تئاتر سیستان و بلوچستان

مجتبی رضائی داور سی و دومین جشنواره تئاتر سیستان و بلوچستان بر این باور است که امروزه با ورود نسل جدید به عرصه کارگردانی شاهد نگرش‌های نو در جشنواره کنونی هستیم و این نویدبخش فردایی متفاوت برای هنرهای نمایشی استان است.

|

گفت و گو با کارگردان حاضر در سی و دومین جشنواره استان سیستان و بلوچستان

ارسلان محبی: هنرمند باید در هر شرایطی حرف دل مردمش را بگوید
گفت و گو با کارگردان حاضر در سی و دومین جشنواره استان سیستان و بلوچستان

ارسلان محبی: هنرمند باید در هر شرایطی حرف دل مردمش را بگوید

ارسلان محبی کارگردان نمایش «مردمان مرد» معتقد است سکوت کار هنرمندانه ای نیست و هنرمند باید در هر برهه‌ای از تاریخ حرف دل مردمش را بگوید.

|

گفت و گو با کارگردان حاضر در سی و دومین جشنواره استان سیستان و بلوچستان

مرتضی مودی: تئاتر استان‌ها نیازمند آموزش است
گفت و گو با کارگردان حاضر در سی و دومین جشنواره استان سیستان و بلوچستان

مرتضی مودی: تئاتر استان‌ها نیازمند آموزش است

مرتضی مودی، کارگردان نمایش «زندگی سگ مرده» بر این باور است که موضوع آموزش در استان‌ها بسیار ضعیف است و باید اساتید آشنا به علم روز تئاتر به سایر استان‌ها اعزام‌شده و کلاس‌های نویسندگی، بازیگری و کارگردانی زیر نظر این افراد برگزار شود چراکه قطعاً در دل این دوره‌های آموزشی ...

|

سحر کیخایی کارگردان نمایش «گلزخم» عنوان کرد:

هنرمندان جوان با پشتکار و تلاش به آنچه می‌خواهند می‌رسند

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در سیستان و بلوچستان، سحر کیخایی، کارگردان جوانی است که  با نمایش «گلزخم» از شهرستان زهک در جشنواره سی و دوم استان سیستان و بلوچستان حضور دارد. سحر کیخایی جوان در گفت ...

|

گفت و گو با کارگردان حاضر در سی و دومین جشنواره تئاتر استان سیستان و بلوچستان

حسین گوهری: حضور چشمگیر کارگردانان جوان نوید بخش است

حسین گوهری کارگردان نمایش «کوتوله‌ها» می‌گوید: برخلاف سال‌های گذشته امسال شاهد نمایش‌هایی با حضور کارگردانان و بازیگران جوان استان هستیم و این به‌نوعی می‌تواند نویدبخش حضور نسل‌های نو در هنرهای نمایشی استان و آینده‌ای نو برای تئاتر سیستان و بلوچستان باشد.

|

نظرات کاربران